poniedziałek, 11 lutego 2019

Jens Henrik Jensen - "Zanim zawisły psy" - trylogia Oxen. Czy Niels Oxen to duński Jack Reacher?

Jens Henrik Jensen - "Zanim zawisły psy" - trylogia Oxen. Czy Niels Oxen to duński Jack Reacher? Recenzja opinie

Dawno nie czytałam żadnego kryminału! I już zapomniałam, jak bardzo taki gatunek wciąga. Nawet, kiedy akurat nie siedziałam z książką w ręku, to zdarzało mi się myśleć o tym, jak dalej rozwinie się wątek. A to chyba oznacza, że książka jest po prostu dobrze napisana.

Skrótowo przedstawię fabułę, żebyście wiedzieli, czy jest to książka dla Was. Od razu ostrzegam, że początkowe rozdziały są dość makabryczne - i nie chodzi mi o ich jakość, ale o obrazy namalowane słowem przez autora. 

Główny bohater, Niels Oxen, jest byłym żołnierzem, którego męczą demony przeszłości. Jego własna historia sprawia mu na tyle duży problem, że Niels postanawia wieść życie pustelnika, podróżując po kraju ze swoim psem. Chorobliwie unika kontaktu z innymi ludźmi, i chociaż jest zasłużonym weteranem, to nie przyjmuje od państwa żadnej pomocy finansowej, utrzymując się z tego, co znajdzie lub upoluje. Akcja książki rozpoczyna się w Kopenhadze, ale po chwili przenosi się do odludnych lasów północnej Jutlandii, gdzie, zdawałoby się, Oxena nie będzie absolutnie nikt nękał. Niestety splot niefortunnych wydarzeń doprowadza do tego, że główny bohater zostaje podejrzanym w sprawie o morderstwo wpływowego polityka. Ta sytuacja zmusza Oxena do nagięcia swoich zasad i podjęcia współpracy z policją.

Postacie pojawiające się na kartach książki są bardzo wyraźnie zarysowane, każda z nich jest zupełnie inna. Przeważają bohaterowie płci męskiej, tocząc walkę na siłę charakterów. Wiele razy w książce widoczna jest typowa dla (stereotypowej) Skandynawii małomówność, chłód, oschłość wypowiedzi. Główna kobieca bohaterka, Margrethe Franck, przypomina mi Sagę Norén z serialu "Most nad Sundem" (KLIK) - jeśli oglądaliście ten serial i przeczytacie "Zanim zawisły psy", to dajcie znać, czy też mieliście takie skojarzenie :)

Jedyną rzeczą w całej książce, która mnie denerwowała było słowo "otwarł" i jego różne odmiany. Wiem, że jest to jedna z poprawnych form tego czasownika, ale nic nie poradzę na to, że zawsze mnie razi. A w książce pojawia się dość często wystawiając moją cierpliwość na próbę... ;)

"Zanim zawisły psy" to (bardzo udany) wstęp do "Trylogii Oxen". Za chwilę zabieram się za drugą część sagi, czyli "Mrocznych ludzi", których premiera była dosłownie kilka dni temu. Jestem bardzo ciekawa, jak rozwiną się postacie przedstawione w części pierwszej, i jaką zawiłą sprawę, będzie teraz rozwiązywał Niels Oxen (czy znowu będzie mu pomagać Margrethe Franck?).

Na pytanie z tytułu postu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Czy można stwierdzić, że Niels Oxen jest duńską wersją sławnego Jacka Reachera? Niels to postać bardziej ponura, spowita mrokiem i walcząca z naprawdę potężnymi demonami przeszłości. Unika ludzi, nie wikła się w częste romanse. Z Reacherem łączy go na pewno doświadczenie wojskowe i chęć ucieczki od cywilizowanego świata.

Jens Henrik Jensen - "Zanim zawisły psy" - trylogia Oxen. Czy Niels Oxen to duński Jack Reacher? Recenzja opinie

Dla kogo jest ta książka?


Dla miłośników kryminałów - nie tylko skandynawskich. Chociaż tło historii jest mocno związane z polityką i wojskiem, to te wątki wcale nie zdominowały fabuły. Sama obawiałam się, że książka może być kryminałem politycznym lub wojennym, ale tak nie jest. Intryga, mimo tego, że dotyczy głównie zabójstwa pewnego polityka, a sprawę rozwiązuje były żołnierz, wcale nie skupia się na tych aspektach, tylko na odnalezieniu tajemniczego zabójcy. Wątek wojskowy jest tłem dla pełniejszego nakreślenia charakterystyki głównego bohatera - Nielsa Oxena, który jest postacią bardzo złożoną.


Uwaga! 
Do 24 lutego 2019r. możecie ZA DARMO pobrać ebook lub audiobook "Zanim zawisły psy"! 

Link zostawiam Wam tu: KLIK. Link przekieruje Was na stronę wydawnictwa Editio, gdzie trzeba będzie wpisać adres mailowy, co będzie równoznaczne z utworzeniem konta na ich platformie, która jest sklepem z książkami papierowymi, ebookami, audiobookami. Po podaniu maila dostaniecie na niego wiadomość zawierającą hasło, dzięki któremu będziecie mogli zalogować się na stronie Editio, a tam na półce będzie na Was czekać książka w wybranym przez Was formacie. Enjoy :) 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Editio.

Tytuł: Zanim zawisły psy
Autor: Jens Henrik Jensen
Wydawnictwo: Editio
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 448
Okładka: miękka
Cena okładkowa: 39,90zł

6 komentarzy:

 1. Ebooka mam, ale ta książka, jakoś mnie nie kusi. Przynajmniej na ten moment. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy rozdział jest (moim zdaniem) najgorszy z całej książki, więc jak przez niego przebrniesz, to potem będzie już tylko lepiej :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ja jestem maniaczką fantastyki, ale kryminały są zaraz po niej ;)

   Usuń
 3. Dobrze że uprzedzialas o pierwszym rozdziale. Jakby co człowiek jakoś przebrnie i nie straci lektury :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama początkowo byłam nastawiona negatywnie po tych kilku pierwszych stronach - na szczęście się zaparłam i nie żałuję ;)

   Usuń

Copyright © 2019 Marysia daily , Blogger